Search
Close this search box.

INTERVIEW: Flaks32G

Přinášíme vám rozhovor s Flaksem, tatérem, který se zaměřuje na lettering a na jeho Instagramu má více než 160 tisíc sledujících. Tatér ze San Diega v Kalifornii nás letos navštíví poprvé i na Tattoo Convention Prague 2023! Vidíme se i s vámi?

CZ: Jak ses stal tatérem? Kreslení jsem se věnoval odjakživa a různému tvoření, do tetování jsem ale spad hodně velkou náhodou.
ENG: How did you become a tattoo artist? I actually kind of fell into it by accident, but I was always into art drawing and shit like that.
CZ: Jakému stylu tetování se věnuješ? Zaměřuji se na písmo a tím žiju!
ENG: What style of tattooing do you focus on? I’m a lettering guy I’m known for doing lettering and moneybags 💰
CZ: Co považuješ za svůj vrchol v tetování? Ten svůj vrchol žiji právě teď. Ta volnost a cestování po celém světě je skvělá!
ENG: What do you consider to be your highlight in tattooing? right now, being able to travel overseas is like a whole new world to me.
CZ: Tetoval jsi už i nějakou celebritu? Tetoval jsem hodně známých fotbalistů, pár rapperů a hodně tetuju tatéry.
ENG: Have you tattooed anyone famous?
i’ve tattooed a few football players and a couple rappers… I mostly tattoo tattoo artist.
CZ: Máš nějakého tatéra jako vzor? Těch je mnoho, byl by to velký seznam. Obecně ale vzhlížím ke všem oldschool tatérům.
ENG: Do you have an idol tattoo artist? it’s too many to name I look up to all the old-school tattoo artist.
CZ: Co bys nikdy nevytetoval? Žádné rasistické sračky.
ENG: What would you never tattoo on anyone? I wouldn’t Tattoo any racist shit
CZ: Jak ses dostal ke spolupráci se Sullen? Jednoduše jsem se sešel s Jeremym a Ryanem a začal jsem se podílet na jejich tvorbě.
ENG: How did you get to work with Sullen? I met Jeremy and Ryan years ago hooked up with them and started doing about 80% of the letters for sullen really cool guys
CZ: Budeš poprvé v Praze? Ano, budu!
ENG: Will this be your first time in Prague? Yes, this will be my first time in Prague.
CZ: Jak vidíš budoucnost tetování? Procesy a vše kolem se hodně mění, ale vidim to hodně v 3D, normálně tě potetuje nějakej přístroj, kde to jen nastavíš a je to.
ENG: How do you see the future of tattooing? I see it in 3-D. It is definitely changing a lot these days but if your a hustler you’re always going to get your money.